Temat traumy pokoleniowej w ostatnim czasie jest coraz głośniejszy i bardzo dobrze. Z mojego gabinetowego doświadczenia trauma pokoleniowa wcale nie jest jak to niektórzy uważają „mało ważnym elementem”, a wręcz jedną z większych cegieł w bagażu ludzi, którzy je noszą. To jest poważny problem, o którym zasadnie jest rozmawiać.
Czym jest trauma pokoleniowa?
Mimo, że określenie „pokoleniowa” silnie przywarło do tego zjawiska, bardziej poprawnie powinniśmy nazywać ją traumą transgeneracyjną. Wedle Centrum CBT w Polsce, taruma trans generacyjna to taka, gdzie danej generacji/pokoleniu przydarza się jakieś traumatyczne/bolesne wydarzenie. Trauma nie jest przepracowywana przez te pokolenie w rodzinie, więc przenosi się na potomków, którzy z tym wydarzeniem nie obcowali.
Czy ten rodzaj traumy został zbadany?
Jednym z eksperymentów, który dobitnie potwierdził istnienie traum pokoleniowych, był eksperyment Briana Dias’a i Kerry’ego Resslera z 2013 roku. Naukowcy poddawali myszy bodźcom bólowym i w tym czasie rozpylali zapach wiśni. Kolejne pokolenie myszy, mimo, że nigdy nie doświadczyło tego bodźca, reagowało strachem na sam zapach wiśni.
Czy mi to grozi?
Traumy pokoleniowe to temat bardzo szeroki. W naszym społeczeństwie dalej silną traumą pokoleniową są konsekwencje wojny, jak na przykład trauma związana z głodem, która przejawia się jak prześmiewcze „babci nie da się odmówić dokładki”. Tymczasem za tą „dokładką” często jest coś więcej.
Poza tym możemy przenosić traumy, które konkretnie dotknęły danej rodziny bądź osobnika z tej rodziny. Dlaczego? Bota osoba będzie się zachowywała albo nawet wychowywała nas w określony sposób, właśnie z tą traumą.
Nie zachęcam jednak do autodiagnozy – tutaj najlepiej sprawdzi się rozmowa z specjalistą.
Jak możemy poradzić sobie z sprawami pokoleniowymi hipnozą?
Na blogu wspominałam już o hipnozie regresyjnej, która polega na cofnięciu się w czasie do swoich wspomnień. Tak samo możemy użyć hipnozy regresyjnej pokoleniowej, do tego by dotknąć tej traumy od środka i przepracować ją w stanie hipnozy.
Nie musimy dźwigać nie naszego ciężaru – możemy przepracowywać te schematy, by żyło nam się zdrowiej i spokojniej.
Paulina Eckert
©2023 SAIMIN Paulina Eckert
NIP 8982291172
Wrocław, Dolnośląskie