Od czasu pandemii COVID podejście do spotkań zdalnych przeszło niemałą rewolucję. Nagle ta forma nie tylko przestała nas odstraszać, ale poczuliśmy jej realne zalety. Dla wielu z nas stała się bardziej wygodna i dostępna. Jednak jak to jest z hipnoterapią, terapią czy treningiem mentalnym online?

 

 

Na początku zajmijmy się ogółem:

 

  • Absolutną zaletą formy zdalnej jest to, że lokalizacja przestała nas ograniczać. Osobiście sama przyjmuję klientów z Wielkiej Brytanii czy Niemiec i w formie zdalnej doskonale się między sobą komunikujemy. Jest to więc szansa na realne znalezienie najlepszego dla siebie specjalisty, zamiast zmuszać się do korzystania z usług osoby dostępnej jedynie lokalnie.

  • Natomiast, żeby być uczciwym, forma online „pozbawia” nas bliskości i możliwości odczuwania relacji z drugim człowiekiem. Dlatego przy długoterminowych terapiach może w pewnym momencie pojawić się potrzeba „zobaczenia się na żywo”. I taka potrzeba będzie całkowicie uzasadniona.

  • Nie możemy również zapominać o różnicach pokoleniowych. Generacja Z czy Millenialsi statystycznie łatwiej wchodzą w tego typu relacje niż starsze pokolenia.

Jak sami widzicie, wszystko zależy od preferencji. To w głównej mierze od klienta zależy, która forma pasuje mu bardziej.
 

No dobrze, ale jak to jest z efektywnością? Czy są przeciwwskazania do formy online?
 

  • Jeśli chodzi o trening mentalny, uważam, że forma online może być nawet wygodniejsza (ponieważ używamy wielu narzędzi do notowania, rysowania, tworzenia diagramów). Natomiast w kwestii efektywności i rezultatów nie zauważyłam, aby forma online czy stacjonarna robiła jakąkolwiek znaczącą różnicę.

  • Inaczej wygląda to w przypadku hipnozy. Podczas hipnozy często poruszamy bardzo poważne wątki, traumy, przekonania czy schematy. Tu również nie ma ogólnie przyjętej zasady, jednak ja podczas konsultacji zawsze zwracam uwagę na to, w jakim stanie jest klientka.
     

Jeśli chodzi o efektywność, to tutaj również nie ma znaczących różnic, o ile osoba nie zmusza się do jakiejś formy! Pamiętajmy, że jeśli forma online nas stresuje, możemy sami obniżyć efektywność hipnozy. Ważne jest, aby podczas hipnoterapii czuć się swobodnie i komfortowo.
 

Kolejną kwestią jest to, że osobiście, gdy widzę, że klientka stresuje się technologią, ma problemy z ciśnieniem albo już na etapie konsultacji wiem, że będziemy dotykać naprawdę wrażliwych tematów, rekomenduję formę stacjonarną. W takich sytuacjach wiem, że klientka poczuje się po prostu bezpieczniej. Jeśli taka forma nie jest możliwa, ustalamy pewne warunki, aby mogła poczuć się pewniej (np. dzwonię do niej telefonicznie wcześniej, aby sprawdzić, czy wszystko związane z urządzeniem i technologią zostało poprawnie zabezpieczone i włączone).
 

Jeśli więc lubicie pracować zdalnie, nie musicie obawiać się o efektywność hipnozy – zadziała ona tak samo! 😊

black flat screen tv turned on near green plant
18 marca 2025

Hipnoza online czy stacjonarnie?

Saimin Paulina Eckert Hipnoterapia Wrocław

Paulina Eckert

Psycholog i Hipnoterapeuta

Paulina Eckert

Psychologia, trening mentalny, hipnoterapia Wrocław i online

Czy chcesz więcej szczęścia? Zapraszam, hipnoza to niesamowite narzędzie.

Psychologia, Coaching, Wsparcie, Szkolenia, Trening Mentalny, Rozwój, Hipnoterapia Wrocław i online

Zapraszam na Instagrama Saimin - hipnoza i hipnoterapia Wrocław i Online

©2023 SAIMIN Paulina Eckert

NIP 8982291172

Wrocław, Dolnośląskie