W sieci jest wiele wiedzy, jak planować swoje cele. I to jest świetne! Wiemy dzięki temu, że cele powinny mieć swoje terminy realizacji oraz powinny być dla nas osiągalne. Dokładam do tego kolejną cegiełkę. A co jak nie wyjdzie?!

 

2024 już za rogiem, a wraz z nim tona postanowień noworocznych. I bardzo dobrze. W rozwoju osobistym nie ma nic złego, a dokładne zaplanowanie wyzwań i projektów jest zdrowym i racjonalnym podejściem do tematu.

 

A ja chciałabym Ci w tym pomóc!

 

Przygotowałam więc 3 wskazówki, które może już nie są takie oczywiste, może nie są jeszcze viralem w Internecie. A mogą pomóc!

 

  1. Zaplanuj czarne łabędzie

 

Gdy planujemy swoje cele, nikt nie myśli o porażce. Byłoby to w końcu nienaturalne. Nie po to coś planuję, żeby nie wyszło! I nie można się z tym nie zgodzić. Natomiast pamiętaj o tym, że życie nie ma na celu nam ułatwiać. Będzie rzucało Ci kłody i oczekiwało, że sobie z nimi poradzisz.

 

Spróbuj je więc przewidzieć. Co może i na jakim etapie pójść nie tak? Jak się do tego przygotujesz? Czy możesz coś zrobić, by temu zapobiec?

 

Przykład:

 

Anna chce wystartować w maratonie. Jest bardzo zmotywowana, a start w tym przedsięwzięciu jest jej największym marzeniem. Anna postanowiła przewidzieć swoje czarne łabędzie i wypisać do nich od razu rozwiązania.

 

-> Sprawy organizacyjne - Anna nigdy nie przygotowywała się do maratonu. Nie chce polec na sprawach organizacyjnych. Bieganie to jedno, ale wyjazd, kupno biletu, noclegu, rejestracja, ubezpieczenie i tym podobne przyprawiają ją o ból głowy. Poprosiła więc kolegę, zapalonego maratończyka, który ma już dziesiątki takich imprez za sobą by jej w tym pomógł i powiedział, co musi przygotować.

 

-> Wesele siostry – Anna przed maratonem musi być na weselu siostry. Wiele rzeczy może pójść nie tak! Bierze więc ze sobą płaskie buty, by nie kusić losu i nie złamać kostki w obcasach, w których nie potrafi chodzić.

 

-> Finanse – Anna przygotowała pieniądze tylko na start. A gdzie sprzęt, nocleg, dojazd? Postanowiła przygotować kosztorys, by zawczasu przyszykować odpowiednią sumę pieniędzy.

 

  1. Przemyśl, czego potrzebujesz

 

Nie chodzi tu o sprzęt jak w czarnych łabędziach. Ale chodzi o sprzyjającą sytuację. Czy Twój cel wymaga jakichś cech charakteru? Czy wymaga odpowiednich kompetencji? Co możesz zrobić, by je nabyć?

 

Przykład:

 

Bartek chce założyć własną agencję marketingową. Na tematach związanych z marketingiem zjadł zęby ale do tej pory zawsze pracował na etacie. Zrobił więc listę kompetencji, jaką musi nabyć, by móc zrealizować swój cel jakościowo:

 

-> Zarządzanie ludźmi – Bartek nigdy nie zarządzał zespołem! Ani nie delegował zadań! Zapisał się więc na kurs z tej dziedziny i umówił na kilka spotkać z kolegami i koleżankami, którzy są managerami i mogliby mu pomóc w tym obszarze.

 

-> Sprzedaż – Nie wystarczy tylko dobra reklama. Potrzeba mieć dobrą strategię sprzedaży, odpowiednią komunikację. W końcu relacja z klientem jest ważna! Bartek więc kupił kilka książek o sprzedaży, by podnieść swoje umiejętności.

 

  1. Jaki jest Twój plan B?

 

Zakładamy, że się uda! Natomiast warto wziąć pod uwagę, że przez jakiś wypadek losowy możemy nie być w stanie zrealizować swojego celu w pełni. Nie warto się jednak zatrzymywać! Być może możesz realizować cel w mniejszych częściach?

 

Przykład:

 

Kamila chce schudnąć 20 kg. Niestety w czasie diety jej firma stanęła przed poważnymi problemami. Musiała więc całą swoją energię włożyć w ratunek przedsiębiorstwa. Miała jednak plan B, który nawet w tej sytuacji mogła realizować. Wyglądało to tak:

 

Plan A - chodzić na siłownie 3 razy w tygodniu. Biegać 2 razy w tygodniu. Gotować samodzielnie w domu i jeść 2200 kcal. Żadnych słodyczy i przekąsek. 1 raz w tygodniu spisać plan posiłków na kolejny tydzień. Co tydzień pomiary całego ciała.

 

Plan B - Spacer z psem 30 minut raz dziennie. Zamówić catering dietetyczny na 2200 kcal, który codziennie dostarczy jedzenie pod drzwi.

 

Dzięki temu Kamila nie zatrzymała swojego planu. Będzie realizowany po prostu trochę wolniej, ale dalej jest na odpowiedniej drodze.

 

Widzisz? Negatywne spojrzenie na swoje plany może przynieść wiele dobrego!

 

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o planowaniu celów? Zapisz się do mojego newslettera i poczekaj do 31.12! W sylwestra wyślę do Ciebie specjalny zeszyt ćwiczeń! Będą w nim aż 3 pełnowymiarowe zadania, które jeszcze bardziej przybliżą Cię do jakościowego realizowania swoich celów.

 

Dużo psychologii, trochę innego spojrzenia.

 

Zapraszam!

29 grudnia 2023

3 wskazówki jak planować Nowy Rok

Saimin Paulina Eckert Hipnoterapia Wrocław

Paulina Eckert

Psycholog i Hipnoterapeuta

Paulina Eckert

Psychologia, trening mentalny, hipnoterapia Wrocław i online

Czy chcesz więcej szczęścia? Zapraszam, hipnoza to niesamowite narzędzie.

Psychologia, Coaching, Wsparcie, Szkolenia, Trening Mentalny, Rozwój, Hipnoterapia Wrocław i online

Zapraszam na Instagrama Saimin - hipnoza i hipnoterapia Wrocław i Online

©2023 SAIMIN Paulina Eckert

NIP 8982291172

Wrocław, Dolnośląskie